სტანდარტული გაკვეთილის გეგმა - ისტორიში
გაკვეთილის გეგმა
საგანი:ისტორია
კლასი: მე-7
მასწავლებელი:ინდირა დიასამიძე
საგაკვეთილო დრო:45 წთ
თარიღი: 30.05.2018
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
მსოფლიო საოცრებები
|
||||||||
სწავლების საფეხური
|
საბაზო საფეხური:
მე-7კლასი
|
||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
9 მოსწავლე;
|
||||||||
გაკვეთილის მიზანი
|
მოსწავლეები გაეცნობიან მსოფლიო კულტურას,მოიძევენიმფორმაციას
მსოფლიო საოცრებებზე,გაანალიზებენ და
დაახარისხებენ მოპოვებული ინფორმაციას
|
||||||||
გაკვეთილის მიზნები
ესგ-ს მიხედვით
|
საზ.
მეც.VII. 10. მოსწავლეს შეუძლია მსჯელობა მსოფლიო კულტურაზე
ისტ.VII.10. მოსწავლეს შეუძლია
მსჯელობა კულტურის შემადგენელ ნაწილებზე.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
1. ჩამოთვლის ცივილიზაციის ძირითად მახასიათებლებს;
2. ასახელებს განსხვავებული კულტურების საკულტო ნაგებობებს და
ადარებს მათ ერთმანეთს; 3. სახელმძღვანელოში არსებული და დამატებით მოძიებული
მასალის საშუალებით ადარებს არქიტექტურის, მხატვრობისა და ლიტერატურის უმთავრეს
ნიმუშებს;
|
||||||||
წინარე ცოდნა
|
ჰომერსი და ტროა.მოსწავლეებს შესწავლილი აქვთ საბერძნეთის
ცივილიზაცა
|
||||||||
შეფასება
|
მასწავლებელი აკეთებს ზეპირი პრეზენტაციის და ჯგუფური მუშაობის განმავითარებელ შეფასებას.
|
||||||||
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
1.ისტორიის სახელმძღვანელო
2. დაფა,ცარცი, ფურცლები, მარკერი;ფლიპჩარტის ქაღალდი, წებოვანი ქაღალდი
|
||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
საორგანიზაციო საკითხები -1წთ;
აქტივობა 1:
წინარე ცოდნის გახსენება. 5წთ
გონებრივი იერიში - მთელი კლასი.
1.
ვინ იყო ჰომეროსი?
2.
ვინ ებრძოდა ერთმანეთს
ტროას ომში?
3.
რა გახდა ტროას ომის
მიზეზი?
4.
ჩამოთვალეთ ტროას ომის
გმირები?
5.
ვინ აღმოაჩინა ტროა
ხელახლა?
აქტივობა 2: 10 წთმასწავლებლის მინი ლექცია.
მასწავლებელი პროექტორის გამოყენებით
მოსწავლეებს აცნობს ახალ მასალას და აჩვენებს მსოფლიო შვიდი საოცრების ფოტო
მასალას.
აქტივობა
3: წყვილებში მუშაობა-5 წთ
წყვილებში მუშაობა
მოსწავლეებმა წყვილებში
დაახარისხონ მსოფლიო შვიდი საოცრება: ა) ქანდაკებები; ბ)შენობები
თავიანთი მოსაზრებები წებოვან ფურცელზე უნდა დაწერონ
და გააკრან ფლიპჩარტის ქაღალდზე
აქტივობა 4: 10წთ - ჯგუფური მუშაობა: ტექსტის კითხვა-ანალიზი
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა დაამუშაონ წიგნში მოცემული ინფორმაცია და პლიფჩარტის ქაღალდზე გადაიტანონ მათ მიერ
გადამუშავებული მასალა,შეავსონ ცხრილი და მოემზადონ პრეზენტაციისათვის
1–ჯგუფი: ეგვიპტის პირამიდები,არტემიდესტაძარი,ალექსანდრიის
შუქურა
2–ჯგუფი: სემირამიდას
ბაღები,როდოსისკოლოსი,ოლიმპიელი ზევსის ქანდაკება,ჰალიკარნასის მავზოლეუმი
აქტივობა
: 4 პრეზენტაციისათვის– 5–5 წთ.
აქტივობა 5: გამთლიანება (რეფლექსია); 3წთ
1.
რომელი იყო მსოფლიო შვიდი საოცრებიდან ყველაზე
დიდი ნაგებობა?
2.
ვინ იყო ჰეროსტრატე?
3.რა დანიშნულება ჰქონდა ალესანდრიის შუქურას?
4. რომელმა საოცრებამ გაძლო
ყველაზე ნაკლებ დროს?
5. რა განასხვავებდა
ჰალიკარნასის მავზოლეუმს სხვა ბერძნული ტაძრებისაგან?
|
||||||||
|
საშინაო დავალება–მოიძიონ
ინფორმაციაძველი მსოფლიოს ცნობილი ქანდაკებების შესახებ მასალა და მოამზადონ
პრეზენტაცია
|
||||||||
შეფასება:
2წთ: მოსწავლეების თვითშეფასება და
მასწავლებლი შეფასება კომენტარებით (შეფასების რუბრიკა თან ერთვის).
|
|
Comments
Post a Comment